Životné poistenie a jeho možnosti

Smrť, úraz alebo choroba - máte možnosť záchranyVedeli ste o tom, že vlastný život si môžete zabezpečiť aj bez toho, že by ste niekam cestovali? Väčšinou sa ľudia zabezpečujú preto, aby nemali problémy, ak sa im niečo v zahraničí stane. Túto možnosť môžete využiť aj doma na Slovensku a to tým, že si zabezpečíte životné poistenie. O čo konkrétne ide, aké možnosti vám ponúka, či sa týka bytostne len vašej osoby a kde je možné nájsť tú najvýhodnejšiu a najlepšiu ponuku si povieme v nasledujúcich riadkoch.

U koho je najlepšie a najvýhodnejšie?

Najlepšie a najvýhodnejšie životné poistenie vám neposkytne každý, aj keď to pracovníci rôznych poisťovacích spoločností môžu tvrdiť. Sami iste viete, že tá najlepšia ponuka je len jedna a napriek tomu, že by ste nechceli nikoho uraziť, iné ponuky už tento prívlastok neponesú. Ako viete jednotlivé spoločnosti majú svoje vlastné pobočky, ktoré môžete navštíviť a osobne si všetky ich ponuky naštudovať, preskúmať a potom z nich vyvodiť závery. Vašou druhou možnosťou je využiť prieskum životného poistenia online na zivotnapoistka.sk, ktorý vám rýchlo a efektívne zobrazí všetky možné ponuky, a to podľa vašich kritérií, prípadne podľa toho, aké kritéria spĺňate vy. Okrem toho si môžete o nejakú ponuku priamo z prieskumu požiadať.

Porovnanie pomocou kalkulačky

Všetky ponuky životného poistenie si urobíte rýchlo a online cez porovnanie, ktoré vám bude vygenerované pomocou kalkulačky. Nebojte sa, nemusíte zadávať žiadne špeciálne čísla, ako to názov kalkulačka evokuje, ale len niekoľko údajov ohľadom vášho života, zamestnania atď. Nemusíte sa báť, pretože nič nie je natoľko osobné, aby ste sa mali obávať zneužitia vami zadaných údajov, ktorých zneužitie by aj tak nehrozilo, pretože systém je riadne zabezpečený proti krádeži osobných údajov. Aby vám kalkulačka zobrazila čo najpresnejšie porovnanie a čo najpresnejšie výpočty z kalkulačky, je nutné vyplniť korektne všetky požadované údaje, aby aj vaša prípadná okamžitá žiadosť bola korektná a neskôr aj akceptovateľná.

O čo ide a vaše možnosti

V tejto časti článku sa povenujme tomu, čo máte okrem základného balíčka k dispozícií. Najskôr so však konkretizujeme základný balíček, keďže sme doposiaľ nemali čas sa tomuto povenovať. Životné poistenie ako také, známe aj pod prívlastkom „rizikové“, je základný balíček, ktorý obnáša poistenie smrti. To znamená, že v pravidelných intervaloch zasielate spoločnosti poplatky, aby po vašej smrti bola vaša rodina zabezpečená alebo aby mali z čoho financovať pohreb, ktorého výdavky môžu presiahnuť aj niekoľko tisíc eur. Rizikové životné poistenie sa odporúča hlavne živiteľom rodín, to znamená tým, na ktorých plat je rodina odkázaná a jeho strata by nemusela bolieť len z bytostnej stránky, ale aj z tej existenčnej.

Ak by vám takýto základný balíček nestačil a peniaze by ste si chceli „užívať“ skôr, máte možnosť si zvoliť rôzne iné pripoistenia. Delíme ich do piatich základných skupín, ktorými sú úraz, zdravie/choroba, invalidita, strata zamestnania alebo deti. Každá poistná udalosť vás môže odstaviť na dlhšiu či kratšiu dobu, čo pre vás bude predstavovať stratu financií nielen zo zdravotného, ale aj z pracovného hľadiska. A práve tieto situácie vyriešia pripoistenia tým, že vám všetko preplatia. Samozrejme rozsah preplatenia závisí od toho, ako ste si to stanovili v zmluve. Čo sa týka pripoistenia detí, je to veľmi múdre rozhodnutie pre tých, ktorých deti sú veľmi energické, niekedy až hyperaktívne a mnohokrát sa ocitajú v nebezpečných situáciách. To, či si svoj základný balíček rozšírite, závisí od vás. Nikto vás do toho nebude nútiť.

Investovanie cez ŽP?So sporením

Základný balíček vám umožňuje rozšíriť si vaše životné poistenie o sporenie, to znamená, že vtedy sa už bavíme o prívlastku kapitálové a investičné. Aký je medzi nimi rozdiel, keď oba majú na starosti odkladať vaše peniaze, poprípade ich znásobiť?

Rozdiel je v tom, že pri kapitálovom type určuje samotná spoločnosť, kde budú vaše peniaze odoslané, aby sa následne zhodnotili. Suma na vašom účte sa zvyšuje pomaličky, pretože poisťovňa investuje do stálych dlhopisov overených spoločností. Váš garantovaný nárast investícií predstavuje tzv. TUM, čo je technická úroková miera. Jej hornú hranicu určuje štát, aby si poisťovne nestanovili také sľuby, ktoré nemôžu splniť. Pri investičnom type životného poistenia si to, kde budú vaše vklady investované, určujete viac-menej sami. Môžete investovať bezpečne, a to do bezpečných dlhopisov firiem alebo investovať môžete aj riskantnejším spôsobom a to do rôznych akcií.

Sú však skutočne tieto dva typy životného poistenia také výhodné? Nie tak celkom. Ich výhodnosť môžete pocítiť až vo chvíli, keď zmluvne dôjde k oficiálnemu koncu sporenia, ale nie skôr. A to preto, lebo prvé mesiace resp. roky sporenia a pravidelného investovania sa z vašej sumy sťahuje na rôzne poplatky, ktoré si poisťovacia spoločnosť stanovila. To znamená, ž počas tohto obdobia sa môže bez problémov stať, že budete na nule prípadne na veľmi nízkej čiastke aj napriek vašim vkladom. Preto na sporenie odporúčame využiť produkt na to vopred určený napr. cez bankovú spoločnosť.

Možnosť zrušenia produktu

Ak by ste sa dali do nevýhodného produktu resp. ak by ste si užitočnosť životného poistenia rozmyslela, máte možnosť ho kedykoľvek zrušiť. Samozrejme, nemali by ste počítať  s tým, že sa vám nejaké tie peniaze vrátia, s výnimkou sporiacich typov. Ale ako sme si vyššie uviedli, aj pri týchto je potrebné vystihnúť správnu dobu výpovede, aby ste neskončili s „holou riťou“. Predtým, ako požiadate o výpoveď takéhoto produktu, sa informujte o odkupnej hodnote vášho sporenia, aby ste si neskôr nebúchali hlavu do steny.

Nechajte si poradiť

Možno sa vám to nebude zdať, ale výber životného poistenia je vážny krok a pokiaľ nechcete zbytočne prísť o hŕbu vašich peňazí a chcete ho urobiť online, tak sa vám núka bezplatná pomoc, za ktorú by ste osobne zaplatili aj niekoľko desiatok eur. Len navštívte hore zmienenú stránku, na ktorej je vám o. i. k dispozícii aj kalkulačka aj porovnanie ponúk tohto produktu.

Na záver by sme si len zhrnuli, že najlepšie životné poistenie získate vďaka porovnaniu z kalkulačky online a viac o tomto produkte sa dočítate aj v iných článkoch.

Pridaj komentár